Kreativní proměna

Vybrali jsme tři ženy, které nám poslaly příběh svého tvůrčího bloku, aby se mohly s Mozaikou kreativně rozvinout. Pojďme si jejich silné příběhy poslechnout a blíže se s nimi seznámit.

První den v týdnu obvykle připadá mnohým z nás jako závod s časem. Po volném víkendu ve spěchu  vypravujeme děti do školy a chvátáme, abychom za pracovní stůl zasedli s co nejmenším zpožděním. U nás v Mozaice tomu bylo dnes jinak. Očekávali jsme návštěvu Štěpánky, Pavly a Markéty. Všechny tři výherkyně k nám měly dorazit z různých krajů republiky a my byli zvědaví, jestli některé z nich dálka neodradí a dostaví se všechny.

Štěpánku doprovázela tříletá dcerka, přijely spolu vlakem z Českých Budějovic a obě to tady zvládly naprosto skvěle. Výherkyně Pavla měla za sebou náročnou cestu po noční směně z Nového města nad Metují a Markéta přijela ze západní strany Čech od Mladé Boleslavi.

Chvíli to vypadalo, jako by se na nás domluvily, protože měly na sobě velmi podobný outfit a typově jsou si všechny tři ženy velmi podobné. Brzy opadla nervozita i strach a ve velmi milé atmosféře jsme si společně povídaly. Všechny tři ženy navzájem sdílely své příběhy a my jsme jim prozradili podrobnosti o tom, co je všechno čeká a na co se mohou v rámci Kreativní proměny těšit.

Doposud jim bylo známé pouze to, že musí v rámci Kreativní proměny absolvovat několik našich kurzů dle svého výběru. Věděly, že je čeká ještě nějaká práce navíc a setkávání s koučem Mozaiky, ale ani jedna z nich nevěděla, co přesně si pod tím mají představit.

Prozradili jsme jim denní úkoly a témata, kterým se budeme v rámci proměny věnovat. Povídaly jsme si o tom, co je naším cílem a zda jsme všechny v souladu s tím, co má přijít za práci. Není toho totiž vůbec málo. Kreativní proměna je koncept tříměsíčního kurzu, který nemá být pouhou inspirací, ale pobídkou k tvůrčímu životu. Je to praktický průvodce jak zapojit kreativitu do svého života tak, abychom o ní nejen mluvili, ale především kreativními byli. Aby kreativita nestála někde mimo nás jako meta na dlouhé trati, ale abychom kreativně smýšleli a uměli otevřít i své vnímání.  Kreativní proměna je také cestou k sobě samým. Vede ke zkoumání vnitřní duševní krajiny, k uvědomění si sebe sama, k poznávání vlastního tvůrčího potenciálu, jež nám je od přírody daný a spolu s evolucí se dále rozvíjí.

V průběhu Kreativní proměny, která nyní trvá od 1.12.2019 – 30.3.2020 budeme sdílet pocity všech žen, jejich názory a výsledky.

Co účastníky proměny čeká první měsíc?

  • Povedou si Deník – Skicák, v němž zpracují celou řadu témat a otázek. Cvičení jsou navržená tak, aby pomohla najít jejich vlastní styl a způsob vyjádření.
  • Expresivní psaní – každý den jsou pro ně připravena další cvičení na 15 – 30 minut, díky nimž budou zkoumat sami sebe. Nejlepší způsob, jak komunikovat s vlastní myslí, je uchopit pero, papír a začít psát. Tak jako půstem čistíme tělo, s tužkou a papírem poznáváme a ozdravujeme naši duši. V psychoterapii je psaní běžnou součástí léčby pacientů s různými druhy problémů. Psychologové se také shodují v tom, že pravidelné psaní je  terapeutická metoda, která prospívá celkovému zdraví a to i po fyzické stránce. Propíšeme se do svého nitra, abychom se pak mohli umělecky vyjadřovat….za sebe, za svůj názor, za svůj pocit.
  • Projekt vlastní prezentace – Kreativní proměna vybízí k činnostem, které doposud pravděpodobně nebyly součástí života našich třech žen. Na místo večerního povalování a přepínání televizní obrazovky se uchýlí ke svému oblíbenému pracovnímu místu, kde budou studovat, nořit se a tvořit. Bezvýznamný čas trávený klábosením o ničem na sociálních sítích, vymění za velkorysé sdílení svých myšlenek, nápadů, drobných pokusů, objevů a jakýchkoli kreativních výstupů. Veřejnost často bývá ochuzena o zákulisí tvůrčího procesu umělců. Většinou nám je servírováno až vyvrcholení jejich tvůrčí práce, jako šéfkuchařem vybrané lahůdky, rozprostřené na bílých stěnách výstavních síní. Čímž také vzniká mystická propast mezi tvůrcem a divákem a vede to k představě, že umělec ve svém životě plodí samé geniální výtvory. Na konci proměny se podíváme na jejich zbrusu nový blogy, které si mají naše tři ženy v rámci kurzu založit. Tento akt sdílení je čím dál otevřenější a kromě toho, že je to výborná možnost komunikace se světem, a bezmezný prostor k vyjádření sebe sama aniž bychom byli slavní, může nám také pomoci zcela organicky utvářet publikum, které se bude zajímat o to, co děláme, aniž bychom pro to museli vyvinout větší úsilí.